Jaką wybrać formę opodatkowania dla firmy?
Zakładanie działalności gospodarczej to niezwykle ważne wydarzenie, które powinno być dobrze przemyślane – decyzje podjęte na początku prowadzenia firmy będą rzutowały na jej dalsze funkcjonowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania. Która jest najkorzystniejsza? Na co zwrócić uwagę?
Dla kogo skala liniowa i ryczałt?
Przedsiębiorcy, którzy wybierają formę opodatkowania, zwykle mają wiele wątpliwości. Właśnie dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy zakładaniu firmy, którą oferują biura rachunkowe, aby mieć pewność słuszności podejmowanych decyzji. Pierwszym rozwiązaniem jest skala podatkowa, przy której obowiązują dwie stawki podatku zależne od wysokości dochodu. To 12% w przypadku rocznych dochodów nieprzekraczających 120 tysięcy złotych i 32% dla wyższych. Warto również wspomnieć o kwocie wolnej od podatku, która wynosi 30 tysięcy złotych.
Kolejną możliwością jest wybór ryczałtu. W tym przypadku podatek zależy od przychodu (od wartości sprzedaży). W związku z tym przedsiębiorca może nie odliczać kosztów uzyskania przychodu. Jednak trzeba wspomnieć o tym, że problemem może okazać się ustalenie skali podatku (mają różne stawki). Z ryczałtu nie mogą skorzystać między innymi osoby prowadzące aptekę oraz kantor.
Jakie inne formy opodatkowania wziąć pod uwagę?
Czasami zdarza się tak, że przedsiębiorcy chcą zmienić formę opodatkowania w trakcie prowadzenia działalności. Nie zawsze jest to możliwe, więc warto skonsultować się z biurem świadczącym usługi obsługi finansowo-księgowej. Kolejną możliwością jest podatek liniowy. Opłaca się przede wszystkim dla początkujących firm i polega na opłacaniu podatku od dochodu, czyli różnicy między przychodami i kosztami uzyskania. Firmy obowiązuje jedna stawka podatkowa, czyli 19%.